Co to jest suspinacja?

Suspinacja to słowo stworzone przez markę Supisocks. Jest zlepkiem słów supinacja i suspension ( ang. Zawieszenie/podwieszenie).

Dlaczego te dwa słowa.

Stopa nowo narodzonego dziecka nie wygląda tak jak stopa starszego dziecka czy dorosłego. Swojego ostatecznego kształtu nabiera pod wpływem ruchu i obciążania. Wzorcem rozwojowym stopy jest zgięcie/odwiedzenie/rot.zew w biodrze, zgięcie kolana i supinacja stopy. Supinacja to ruch rotacyjny, który wygląda tak jakbyśmy chcieli podeszwę stopy odwrócić do sufitu. Świetnie widać go gdy małe dziecko bierze stopę do buzi.

Małe dziecko poprzez choćby wspomniany ruch ciągnięcia stópek do buzi ćwiczy supinację koncentryczną. Oznacza to, że mięśnie wykonujące ten ruch skracają się. Łatwym do wizualizacji przykładem skurczu koncentrycznego jest podnoszenie ciężarka poprzez zgięcie łokcia. Biceps napina się wtedy koncentrycznie.

Innym rodzajem skurczu jest skurcz ekscentryczny, czyli taki kiedy obciążony mięsień wydłuża się w kontrolowany sposób. Wracając do przykładu z ciężarkiem podnosząc go napinamy koncentrycznie biceps, ale odkładając ostrożnie tak żeby nie uszkodzić nim podłogi ostrożnie rozluźniamy biceps. Pracuje on wtedy ekscentrycznie.

Wracając do stopy. Najpierw dziecko ćwiczy supinację koncentryczną, która z punku widzenia układu nerwowego jest łatwiejsza, później kiedy zaczyna obciążać stopę, stawać na niej mięśnie muszą pracować w supinacji ekscentrycznej(trudniejszej) aby utrzymać łuk stopy.

Zdarza się, że z różnych powodów mięśnie dziecka nie radzą sobie z tym ruchem, nie są w stanie go zainicjować lub szybko się męczą i stopa przestaje pracować (nie wytrzymuje całego dnia chodzenia).

Takim dzieciom trzeba pomóc. Można to robić poprzez ćwiczenia z terapeutą, ale od dawana terapeuci szukali rozwiązania działającego poza gabinetem. Jednym z takich pomysłów jest dynamiczne bandażowanie stóp, które jest pomysłem dobrym, ale trudnym w praktycznym zastosowaniu. Innym pomysłem jest naklejanie elastycznych taśm na stopę, to też jest rozwiązanie dobre, ale terapia płaskostopia trwa często miesiącami taśmę można naklejać na skórę na kilka dni. Noszona długo zacznie drażnić skórę.

Zarówno bandażowanie jak i naklejanie taśm mają na celu podciągniecie łuku stopy w celu ułatwienia jej wykonania ekscentrycznej supinacji.

To właśnie robią nasze skarpetki, w łatwy i nieinwazyjny sposób podciągają łuk stopy ułatwiając jej zainicjowanie ruchu ekscentrycznej supinacji lub stwarzając warunki odciążenia aby stopa wolniej się męczyła i mogła efektywnie pracować przez dłuższy czas w ciągu dnia. To takie ułatwienie zbyt trudnego ćwiczenia. Jak np. pompki na kolanach dla ludzi, dla których pełna pompka jest za trudna.  

To podwieszenie stopy w celu ułatwienia ekscentrycznej supinacji nazwaliśmy suspinacją.

Zapisz się do newslettera i zdobądź 10% na zakupy

Udostępnij na Social Media
Koszyk sklepowy
Translate / Lingua»
Scroll to Top